Starzenie się ust
Wiek niesie ze sobą wiedzę, życiową mądrość i więcej wolnego czasu ale także – niestety – zmarszczki i dolegliwości zdrowotne.
Według badania przeprowadzonego w Stanach Zjednoczonych, około połowa osób w wieku 35–62 lata ma obawy związane z procesem starzenia się. Badanie to wykazało również, że około 60 procent Amerykanów gotowych jest podjąć różne kroki, aby wyglądać młodziej. Wśród wymienianych działań znalazło się stosowanie produktów do pielęgnacji skóry lub filtrów przeciwsłonecznych, które zmniejszają lub zapobiegają zmarszczkom. 12 % uczestników badania stwierdziło, że aby przywrócić młody wygląd jest gotowych podjąć także bardziej radykalne kroki obejmujące zabiegi chirurgii plastycznej.
Skąd bierze się ta obsesja odmładzania się? Presja związana z konkurencją w miejscu pracy sprawia, że młody wygląd stanowi przewagę biznesową. Jednym z czynników jest również pragnienie, żeby wyglądać na tyle lat, na ile się czujemy. Według badania przeprowadzonego w ostatnim czasie przez Amerykańskie Stowarzyszenie Emerytów (American Association of Retired Persons, AARP), typowi przedstawiciele pokolenia wyżu demograficznego czują się 10 lat młodziej w stosunku do swojego faktycznego wieku.
Pojawiające się z wiekiem zmiany skóry
Obszary skóry najbardziej narażone na działanie czynników zewnętrznych – twarz i dłonie – to również te obszary, gdzie najszybciej widać pierwsze oznaki starzenia się. Jedną z charakterystycznych zmian są zmarszczki powstające wokół ust, ale duże znaczenie ma też to, jak wyglądają same usta.
Zmiany skóry | Skutki |
Wytwarzanie mniejszej ilości kolagenu | Skóra staje się cieńsza i delikatniejsza |
Degradacja włókien elastyny w skórze | Skóra łatwiej ulega uszkodzeniom, staje się mniej elastyczna, przez co szybciej pojawiają się zmarszczki |
Pogorszenie funkcji bariery skórnej | Skóra staje się bardziej podatna na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych, ale także na problemy wywoływane przez niektóre kosmetyki i leki |
Wraz z upływem czasu usta wymagają intensywniejszego nawilżania i większej ilości substancji odżywczych. Wiele osób jest zaskoczonych dowiadując się, że skumulowane uszkodzenia skóry ust, spowodowane wieloletnią nadmierną ekspozycją na słońce, niską temperaturą i trudnymi warunkami pogodowymi, mogą być odwracalne – mówi dr Zugerman. Sugeruje on przywrócenie właściwego poziomu nawilżenia ust, a następnie ich codzienną ochronę w celu zminimalizowania, a w niektórych przypadkach nawet odwrócenia skutków starzenia się widocznych na ustach.