Inne problemy dotyczące ust
Kosmetyczne zapalenie skóry
Kosmetyczne zapalenie skóry to nagłe wystąpienie zmian skórnych, swędzenia i zaczerwienienia podczas stosowania kosmetyku. Może być spowodowane podrażnieniem skóry przez substancje chemiczne zawarte w produkcie, lub wystąpieniem swoistej reakcji alergicznej na niektóre składniki.
Alergię na produkty kosmetyczne stwierdza się wtedy, gdy u podłoża reakcji leżą mechanizmy immunologiczne organizmu. Za większość reakcji alergicznych związanych ze stosowaniem kosmetyków odpowiadają substancje zapachowe, barwniki
i konserwanty.
Alergie są nieprzewidywalne i mogą występować nawet po zastosowaniu wysokiej jakości kosmetyku renomowanej firmy. Osoby, u których wystąpiła reakcja alergiczna na kosmetyk, powinny zaprzestać jego stosowania. Powinny one testować preparaty kosmetyczne pojedynczo, aby znaleźć te produkty, które nie wykazują niekorzystnego działania. Jeżeli reakcja alergiczna utrzymuje się, należy zasięgnąć porady lekarza.
Nadwrażliwość na światło
Nadwrażliwość na światło może być spowodowana chorobą lub działaniem produktu nałożonego na powierzchnię skóry. Może ona być także następstwem wcześniejszego narażenia na działanie fotoaktywnych środków chemicznych.
W przypadku nadwrażliwości ust na światło substancja nałożona na usta powoduje reakcję zapalną w chwili ekspozycji na słońce.
Objawy są podobne do tych, które występują przy poparzeniu słonecznym: zaczerwienienie, ból, pieczenie lub obrzęk. Nadwrażliwość na światło może pojawić się w przypadku stosunkowo krótkotrwałej ekspozycji na słońce, tuż po nałożeniu pomadki lub innego kosmetyku.
Tak jak w przypadku osób cierpiących na kosmetyczne zapalenie skóry, ważne jest, aby osoby, u których wystąpiła reakcja nadwrażliwości ust na światło, zaprzestały stosowania kosmetyku lub środka chemicznego wywołującego tę reakcję. Używanie produktów do pielęgnacji ust z zawartością filtra SPF może złagodzić działanie promieni słonecznych, a tym samym zmniejszyć nadwrażliwość na światło. Należy zwrócić uwagę, że występowanie nadwrażliwości na światło może wskazywać na poważniejsze problemy zdrowotne. W przypadku uporczywych lub ciężkich reakcji zalecane jest skonsultowanie się z lekarzem.
Zapalenie czerwieni wargowej
Zapalenie czerwieni wargowej objawia się zaczerwienieniem i obrzękiem ust. Często ich powierzchnia intensywnie się łuszczy, co prowadzi do powstawania bolesnych nadżerek i strupów. Przyczyny tego schorzenia mogą być bardzo różne – często są związane z reakcją na promieniowanie słoneczne (mówimy wówczas o świetlnym zapaleniu czerwieni wargowej), ale mogą być spowodowane zakażeniem drożdżopodobnymi grzybami z rodzaju Candida, bądź pojawiać się jako skutek uboczny stosowania niektórych leków (na przykład retinoidów).
Innym często występującym schorzeniem jest kątowe zapalenie warg kątowe, które objawia się nadżerką i pęknięciami w kącikach ust, często krwawiącymi przy ich szerokim otwarciu. Najczęstszymi przyczynami tej dolegliwości są przewlekłe infekcje drożdżakami, paciorkowcami lub gronkowcami, niedobór witaminy B2 i PP, a także nieprawidłowy, zbyt niski zgryz, który sprzyja zaleganiu śliny
w kącikach ust i rozwojowi patogenów.